Ženy Regiónu

Ema Sotáková, 24.09.2024

Predstavujeme Vám novú rubriku, v ktorej dávame priestor výnimočným ženám z banskobystrického regiónu – osobnostiam, ktoré svojou činnosťou aktívne formujú spoločenský život nášho mesta a jeho okolia. Ich príbehy si zaslúžia pozornosť a inšpirujú ďalších.

V pilotnom vydaní Vám predstavíme Andreu Dolinskú, ženu, ktorá svojou prácou významne prispieva k rozvoju mladej generácie v Banskej Bystrici.

Andrea Dolinská

Andrea je rodená „Bystričanka“, strednú a vysokú školu tiež vychodila práve v Banskej Bystrici, kde sa jej aktívna činnosť začala aj písať. Už počas strednej školy sa začala venovať mládežníckej politike, vďaka čomu zistila, že hájiť záujmy mladých ľudí sú témy, ktoré ju naozaj napĺňajú. Pre vysokú školu sa z viacerých možností nakoniec rozhodla študovať na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela, kde mala možnosť odborne sa venovať téme aj mládežníckej politiky na úrovni Európskej únie.  Popri štúdiu pôsobila aj v študentskej  neziskovej organizácii Centrum národov Slovensko, ktorá jej pomohla pri šírení dôležitosti regionálnej participácie, nielen mladých ľudí. Po skončení vysokej školy začala pracovať pre Mesto Banská Bystrica, kde otvorila tému verejnej participácie (pozn. autora zapojenie ľudí do rozhodovacích procesov mesta).

Aj počas materskej dovolenky sa naďalej venovala vzdelávaniu mladých ľudí. Istý čas pracovala aj pre Banskobystrický samosprávny kraj, na odbore školstva, kde sa zaoberala vzdelávaniu pedagogických zamestnancov. Následne jej kroky viedli do Centra komunitného organizovania (CKO), kde pôsobí dodnes. Andrea sa v CKO venuje koordinácií programu „Školy za demokraciu“, ktorého cielom je celoročné vzdelávanie na základných a stredných školách v BB kraji, ktorý je akreditovaný Ministerstvom školstva SR, v oblasti ľudských práv, demokracie a aktívneho občianstva.  Ide o inovatívne neformálne vzdelávanie, ktoré sa opiera najmä o ľudskoprávne témy a snaží sa vytvoriť bezpečný priestor na komunikáciu spoločnosťou tabuizovaných tém formou hier a diskusie. 

Prečítajte si rozhovor s Andreou Dolinskou…

Ako vnímate podstatu regionálnej politiky?

Regionálna politika je tá politika, ktorá sa nás každodenne dotýka, ale necítime ju. Dôležitou sa pre ľudí stáva v momente keď potrebujú niečo urgentne riešiť vo vzťahu s mestom/krajom. Má omnoho väčší potenciál ako jej v bežnom živote dávame. Výbornými príkladmi sú bezpečné chodníky, čisté a bezpečné prostredie, ale aj dobre organizovaná doprava a infraštruktúra. To všetko je regionálna politika, avšak znamená omnoho viac – zamestnanosť v meste, potenciál rastu a smerovania spoločnosti v meste a dlhodobé ciele.

A čo komunitný život v Banskej Bystrici?

Banská Bystrica má hlbokú históriu v komunitnom organizovaní a to nie len v otázkach marginalizovaných skupín. V meste fungujú rôzne občianske rady, spolky, organizácie, ktoré fungujú veľmi lokálne, avšak v prípade väčšej potreby riešenia už konkrétnej otázky sa to posúva na úroveň mestskú. Presadzovanie záujmov jednotlivých komunít je ťažšie, keďže každá komunita má rôzne potreby, ale tie spoločné nie sú často zohľadnené. Všeobecný kľúč nefunguje a istá miera rivality je stále prítomná, čo má svoje plus aj mínusy. Musíme sa však zamerať na spájanie sa a nie oddeľovanie.

Aký jej Váš celkový pohľad na ženy a ich (komunitné) združovanie?

Sama som bola a stále som aktívnou ženou – či už popri štúdiu, práci alebo materskej. Je to pre mňa prirodzené vyhľadávať pre svoju spoločnosť aktívne ženy z okolia. Avšak podľa môjho názoru sú dnes aktívne ženy v spoločnosti vnímane skôr negatívne, čo o to viac sťažuje celú ich aktivitu. Často krát sú podceňované, ich podmienky sú tým pádom stážované, nie však úmyselne ale stereotypom, ktorý v našej spoločnosti prevláda.

Ako chápete pojem feminizmus?

Dnes je to pojem ktorému nie všetci rozumujú, často krát sa zamieňa za nadávku. V momente keď žena ukáže svoje kvality, tak ju označia za feministku, čím ju tak ale urazia. V spoločnosti sa stále hráme na dámy a pánov, ale akonáhle ženu nazveme feministkou tak jej ako keby na ženskosti uberáme. Príde mi to ako hanlivý pojem v našej spoločnosti. Pravý význam nie je pochopený správne. 

Čo si myslíte, ako je tento pojem vnímaný ženami?

Existujú skupiny a skupiny. Tým mám na mysli, že sú tu silné skupiny aktívnych žien, ktoré nemajú pochýb o tom, čo tento pojem znamená (či už na akademickej pôde, alebo v pozíciách VÚC či občianskom sektore). Avšak naprieč mestami je stereotyp aj naďalej prítomný. 

Čo by mohlo tento stereotyp odstrániť?

Rozprávať sa. Viac sa rozprávať o jeho dôležitosti. Priniesť tento pojem do praxe aj do života bežných žien, a teda najmä na postoch alebo profesiách ako sú napr. poštárky, úradníčky, čašníčky, kuchárky. To všetko sú elementárne potrebné profesie pre každodenný život nás všetkých, a mali by byť lepšie ohodnotené a na svoju prácu hrdé. Feminizmus je vnímaný ako nástroj pre tie ženy, ktoré sú na vysokých manažérskych pozíciách, tie čo chcú byť riaditeľky, političky. Ale tento pojem je omnoho viac, je to niečo, čo sa ponúka aj ženám z regiónov, aby mohli mať všetky ženy rovnaké postavenie v spoločnosti.

Je ťažké byť ženou vo verejnom sektore?

CKO je organizácia, ktorá ponúka príjemné demokratické zázemie. Dáva mi dostatočný priestor, necítim sa o nič ukrátená. Som so svojou prácou spokojná a mám ambície sa posúvať ďalej. Nechcela by som ju nevyhnutne meniť, pokiaľ by som do toho nebola vyslovené nútená. Chcem sa však ďalej vzdelávať pretože to je cesta ako môžeme rásť. Chcela by som pokračovať vo vzdelávaní mladých ľudí, ktoré vnímam ako veľmi dôležité. Vďaka práci pod programom Školy za demokraciu vnímam aj priame výsledky neformálneho vzdelávania, ktoré je tiež dnes samostatnou témou v spoločnosti.

Na záver Andrea zdôraznila silu jednotlivca v spoločnosti a potrebu obnovy vzájomnej dôvery medzi ľuďmi. „V súčasnosti pozorujeme úpadok vzájomného rešpektu a dôvery v spoločnosti,“ konštatuje. Osobitne sa dotkla témy feminizmu, kde podčiarkla význam ženskej solidarity: „Pokiaľ ženy nedokážu rešpektovať jedna druhú – či už ide o kolegyne alebo ženy vo vedúcich pozíciách – ostávame v začarovanom kruhu. Rovnako dôležitý je aj vzájomný rešpekt medzi ženami a mužmi. To je však téma na samostatnú diskusiu,“ uzatvára Andrea svoje rozprávanie.

Chcete ostať stále informovaná?

Prihláste sa na odber nášho newslettra a získajte každý mesiac informácie o plánovaných podujatiach spolu so zaujímavými informáciami zo sveta žien.

Partneri

365.labb – coworkingové komunitné centrum
LINK Banská Bystrica – Občianske združenie 
AXIM – Odborníci na tvorbu osobnej značky

Sledujte nás

Facebook – Instagram – LinkedIn

Kontakt

Email: wanitask@gmail.com
Tel.číslo: +421944118964
Smolenická 5, Bratislava – 85105